Wszechstronność płytek jest zachwycająca. Można uzyskać naprawdę niepowtarzalny wygląd, kiedy chce się postawić w swoim domu na ręcznie malowane kafelki. Dekoratorzy mogą sami pomalować płytki lub kupić przepiękne wzory na płytkach – we wszystkich kształtach, rozmiarach i materiałach. Płytki ceramiczne wnoszą kolor i żywotność do łazienek, kuchni, na patia, do pomieszczeń rekreacyjnych. Ręcznie malowane to pewność, że żadne dwie płytki nie są identyczne, więc projektanci wiedzą, ich projekty się wykluczają. To także funkcjonalne narzędzie do ochrony ścian przed wodą, tłuszczem i plamami.
Oferty sklepów budowlanych bardzo często są przepełnione zwykłymi, tendencyjnymi płytkami. Osoby o bardziej wyszukanym guście muszą uzbroić się w anielską cierpliwość jeśli chcą znaleźć dla siebie coś nieoczywistego, zgodnego z ich gustem.

Oczywiście np. producenci płytki Paradyż mają w swojej ofercie wiele ciekawych okazów, jednak jest to niewielki procent w porównaniu do otaczającej nas bylejakości. Gdzie zatem znaleźć coś co z pewnością będzie jedyne w swoim rodzaju? Po pierwsze warto przeglądać katalogi producentów płytek. Bez względu na to, czy to glazura, czy terakota – do sklepów sprowadzane są zazwyczaj jedynie najbardziej popularne i proste modele. Dzieje się tak z prostych powodów, często wyszukane modele po prostu się nie sprzedają i zalegają w magazynach sklepowych przez wiele lat, po czym nadają się już tylko do wyrzucenia, a więc jednym zdaniem – generują straty. Jednak jeśli upatrzy się jakiś ciekawy model w katalogu, to jest niemal pewnym, że sklep zamówi dla nas wymarzony model.

Osoby, które poszukują ciekawych płytek powinny też na bieżąco przeglądać magazyny wnętrzarskie oraz strony internetowe poświęcone tej tematyce. Bardzo często są one prawdziwym morzem inspiracji. Redaktorzy często podają nazwy sklepów, z których pochodzą poszczególne elementy wnętrz. Osoby, które mogą pozwolić sobie na większy wydatek, mogą śmiało rozglądać się po zagranicznych producentach. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę z tego, że nie tylko zapłaci się więcej za płytki, ale również trzeba będzie poczekać na nie dłużej oraz zapłacić wysokie koszty realizacji zamówienia. Jednak można też przejść się na okoliczny pchli targ, gdzie często można znaleźć pojedyncze, staroświeckie kafelki, które można wpleść w samodzielnie wymyślone mozaiki. Takie rozwiązanie na pewno będzie jedyne w swoim rodzaju i nie spotka się go w żadnym innym domu.