Wybierając płytki zazwyczaj zwraca się uwagę na ich jakość, wygląd, a dopiero w dalszej kolejności na ich rozmiar. Czy tak naprawdę ma on znaczenie? Oczywiście, że tak! Jeśli chodzi o np. płytki podłogowe, to ich rozmiar powinien być dobrany do metrażu danego pomieszczenia. Tzn. Duże płytki, będą źle wyglądać w bardzo małych pomieszczeniach, i na odwrót – małe płytki nie sprawdzą się w bardzo dużych pokojach. W sklepach bez problemu można dostać np. płytki Paradyż w najróżniejszych rozmiarach. Jeśli chodzi o glazurę, tutaj rozmiary nie różnią się od siebie znacznie, z wyłączeniem bardzo małych płytek służących do wykonywania rozmaitych mozaik.


Przed nami remont łazienki. Chcemy koniecznie coś zmienić i przestać patrzeć na płytki, które funkcjonują na naszej łazienkowej ścianie już kilka lat. Jeśli zgromadzimy odpowiednie pieniądze, wydaje się, że nie ma nic prostszego niż iść do sklepu lub hurtowni iw wybrać odpowiedni kolor i rodzaj płytek. Tymczasem nie jest to takie proste, przede wszystkim ze względu na różnorodność z jaką mamy do czynienia. Przede wszystkim musimy wybrać rodzaj płytek, następnie zastanowić się nad producentem płytek. Ważne jest, czy na przykład płytki Opoczno będą nam odpowiadać. A może zdecydujemy się na płytki Tubądzin. Kolejnym problemem będzie kolorystyka i układ płytek. Widać więc, że problemów przed nami mnóstwo. Jeśli zastanowimy się nad formatami, możemy dostać prawdziwego zawrotu głowy. Przyzwyczajeni do niewielkich kwadratowych płytek, ze zdumieniem odkrywamy bogactwo formatów: duże i małe, kwadratowe i prostokątne… długo by jeszcze wymieniać. To, jaki format wybierzemy, w dużej mierze zależy od naszego gustu i oczekiwać. To on jest w tej kategorii najważniejszy. Warto jednak pamiętać też o pewnych zasadach. W małych łazienkach zdecydowanie lepiej sprawdzą się płytki duże. Znakomicie powiększą nam optycznie łazienkę.
Warto też pamiętać, że duże kafelki łatwiej jest utrzymać w czystości. Jeśli mamy do czynienia z łazienką większą, którą chcemy uczynić bardziej intymną – dobrym pomysłem będzie zastosowanie kafelek niewielkich. Dla osób, które chcą trochę poeksperymentować z fakturą – warto pomyśleć o połączeniu płytek małych i dużych.