Zastanawiając się nad tym, jak wyposażyć i wykończyć dom czy mieszkanie, musimy podjąć kilka ważnych decyzji. Jedną z takich ważniejszych jest to, czy na podłodze położymy kafelki czy na przykład panele.

Taki wybór dotyczy najczęściej kuchni oraz przedpokoju bądź dużego salonu w domach. Jeżeli chodzi o salon to na pewno płytki nie wyglądają tak atrakcyjnie jak panele podłogowe. Są jednak trwalsze i bardziej wytrzymałe, a przede wszystkim odporne na zalania. Wylewając wodę na panele możemy się spodziewać prawdziwej katastrofy. W najlepszym wypadku jedynie spęcznieją w sposób nie utrudniający poruszania się po nich. Natomiast kafelki może nie będą się prezentować nazbyt dumnie i pięknie ale na pewno żadna woda ani wylane napoje nie są im straszne. Można z całą pewnością powiedzieć, że w salonie płytki wytrzymają o wiele dłużej aniżeli panele. No chyba, że zrzucimy na nie jakiś ciężarek, który spowoduje ich pęknięcie. Wtedy pojawia się prawdziwy problem. Jeśli chodzi o inne pomieszczenia takie jak kuchnia czy łazienka to w ich wypadku paneli się raczej nie stosuje. Z górę skazane są one na porażkę w porównaniu z płytkami. Są to pomieszczenia, gdzie panuje duża wilgoć oraz bardzo często coś się rozlewa czy wylewa. Nikt sobie dzisiaj nie wyobraża, żeby na podłodze w łazience czy kuchni było cokolwiek innego aniżeli kafelki. W łazience należy zachować jednak ostrożność.

Płytki słabej jakości mają tendencję do pęknięć pod wpływem uderzenia. W kontekście łazienki zagrożeniem dla płytek może być spadające na ziemię flakoniki czy butelki perfum. Jeśli zdarzy Nam się takowy wypuścić z rąk to są bardzo duże szanse, że ucierpi na tym i perfum i kafla na którą on spadnie.

Drewniana podłoga w domach wygląda majestatycznie, bogato i bardzo solidnie. I takowa też jest, ponieważ drzewo jest odpowiednio zabezpieczone przeciwko jakimkolwiek zniszczeniom. Drewno jest pokryte lakierem, który ogranicza do minimum wchłanianie przez nie wody, jeśli dojdzie do jej wylania. Jednakże podłoga drewniana zawsze będzie odrobinę gorsza od podłogi zrobionej z kafelek. Zwłaszcza, jeśli piszemy w kontekście takich pomieszczeń jak kuchnia czy łazienka.

W tych pomieszczeniach najbardziej praktyczne będą tylko i wyłącznie kafelki, które po prostu wytrzymają zdecydowanie więcej. I nie chodzi już o to, ze muszą to być najlepsze płytki Paradyż ale dotyczy się to dowolnego producenta. Jest po prostu tak, że kafelki nie zamokną, jeśli rozleje się na nie woda. Jeżeli chodzi o łazienkę to drewniana podłoga nie ma racji bytu – to zupełnie naturalne. Można by jeszcze ewentualnie zastanowić się nad kuchnią. Ale w kuchni i w łazience najlepiej sprawdzą się płytki Paradyż. W tym pomieszczeniach wilgoć jest wysoka aż do granic możliwości. I tyko i wyłącznie kafelki są sobie w stanie z nią poradzić i to przetrwać. Drewno może po prostu namięknąć i spęcznieć. Może ale nie musi. Wszystko zależy od tego, jakie to będzie drewno.