Zaproszenie na otwarcie wystawy pt.: "Zwierzogrody Józefa Wilkonia", 12 V 2017 r., godz. 18-sta, w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Józef Wilkoń, artysta nieokiełznany, nieszablonowy, intrygujący i inspirujący. Tworzący od kilkudziesięciu lat baśniowe, iluzoryczne i  metafizyczne postaci zwierząt, wilkołaków, fantastycznych stworów, powoływanych do życia kilkoma pociągnięciami pędzla, sztychami dłuta i ciosami siekiery, na podobieństwo japońskich malowideł, kreując przejmujące, zwierzęco-ludzkie portrety psychologiczne, odtwarzające zawsze pozytywną stronę ludzkiej i zwierzęcej natury. Artysta nigdy nie wykorzystuje postaci zwierząt by naszkicować jedną z ludzkich ułomności, tak jak dzieje się to w bajkach La Fontain’a.  Swą przygodę ze sztuką zaczynał od malowanych techniką wodną na chropawej fakturze papieru pakowego, ilustracji książkowych. Z czasem zaczął tworzyć rzeźby czyli jak sam mówi ilustracje przestrzenne, które stały się głównym lecz nie jedynym sposobem  jego artystycznej ekspresji, ukazującej nieskalaną brutalnym światem, duszę i wrażliwość dziecka. Wyczarowany w drewnie i blasze, korowód zwierzęcych postaci został zamknięty w takich kompozycjach jak: Arka, Lament Gotycki, Blues Afrykański. Artysta zajmuje się także scenografią, projektuje gobeliny, czy też szkicuje autowidoki – wyjątkowe obrazy będące zatrzymanymi w czasie i pamięci impresjami świata zza szyb samochodu. Znaczna część dzieł malarskich i rzeźbiarskich artysty nawiązuje także do takich dzieł literatury jak „Pan Tadeusz” czy „Don Kichot”.

Oniryczny świat nieokiełznanej wyobraźni tego wyjątkowego artysty, będziemy mogli podziwiać po raz pierwszy w dziejach w Radomiu, na wystawie zatytułowanej; „Józef Wilkoń – Zwierzogrody”.  Wystawa, której otwarcie planowane jest na 12 V ma być także głównym i wiodącym tematem o tydzień późniejszej Nocy Muzeów. Wystawa powstaje dzięki Fundacji „ARKA” im Józefa Wilkonia.

Józef Wilkoń - ur. w 1930 roku w Bogucicach, absolwent ASP i UJ w Krakowie, malarz, ilustrator, rzeźbiarz, historyk sztuki. Zilustrował ponad 200 pozycji książkowych wydanych w Polsce i za granicą. Jego prace były prezentowane na blisko stu wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie (Niemcy, Austria,  Włochy, Francja, Litwa, USA, Japonia, Tajwan i wkrótce Korea Płd.)

Inauguracja wystawy ma charakter otwarty. Serdecznie zapraszamy całe rodziny wraz z dziećmi!!!

Muzeum im. Jacka Malczewskiego