Polska Prapremiera książki Sławomira Wąsika

Klub Przyrodników Regionu Radomskiego zaprasza na spotkanie z Panem Sławomirem Wasikiem, autorem książki "Wilki – eseje" i wydawcą Panem Krzysztofem Furdalem, na opowieść o wilku i człowieku bogato ilustrowane znakomitymi fotografiami.

Spotkanie odbędzie się 15 grudnia w Resursie Obywatelskiej w Radomiu o godzinie 18.00.

KPRR

POBIERZ PLAKAT

Sławomir Wąsik "Wilki – eseje"

Książka jest zbiorem dwudziestu siedmiu esejów poświęconych wilkom. Powstawała w okresie kilku ostatnich lat, przeważnie podczas wielodniowych wyjazdów, wędrówek, czatów w najróżniejszych miejscach Polski, które łączyło jedno – obecność wilków. Wybrana przez autora forma literacka pozwoliła nie tylko na przybliżenie wiedzy o tym drapieżniku ale i dała możliwość pójścia dalej – w sferę głębszych myśli, odczuwania, analizę i subiektywne spojrzenie tak na życie samych zwierząt jak i relacje człowiek (również autor) – wilk. Wybór zagadnień, sposób podania jak i sam styl tekstów umożliwia czytelnikowi popatrzenie na wilki z wielu różnych, niekiedy zaskakujących stron. Obok rozdziałów o wszystko mówiących tytułach – "Wygląd wilka", "Trop wilka", "Wilcze menu", "Taktyki łowieckie wilków", "Rok wilka" znajdują się w książce i inne,   choćby "Noc z wodą, ogniem i ciszą", "Wilk a sumienie człowieka", czy "Zaradność wilcza a jego wizerunek" świadczące o niekonwencjonalnym podejściu do tematu. Jest to też książka o pasji, o spełnianiu się marzeń, o barwnym i ciekawym życiu w bliskiej łączności z naturą.

"Wilki – eseje" oraz wydany w 2014 roku album fotograficzny "Idąc za wilkiem", w zamyśle autora, dopełniają się i uzupełniają. O ile w wydaniu albumowym zasadniczym środkiem przekazu były obrazy, tak tu, obrazy są dodatkiem a istota zawiera się w tekstach. Obie pozycje łączy niewątpliwie duży ładunek pozytywnych emocji oraz indywidualne, konkretny przesłanie nie pozostawiające czytelnikowi wątpliwości w ocenie wartości i roli wilków w przyrodzie.

KF