Kokoszka to kolejny ptak przedstawiony w mojej galerii, którego możemy zobaczyć na naszym miejskim zalewie na Borkach. Nie jest to takie łatwe, jak w przypadku wszędobylskiej łyski, ale przy odrobinie cierpliwości w odpowiednim miejscu na pewno nam się to uda. Kurka wodna (to jej stara nazwa, ale nadal często używana) zamieszkuje bujnie porośnięte zbiorniki i cieki wodne.

Kokoszki mają dwie cechy, które zawsze mnie ciekawią. W sezonie wyprowadzają więcej niż jeden lęg i często starsze rodzeństwo opiekuje się i karmi młode z późniejszego lęgu. Druga cecha to jej wszechstronność w zdobywaniu pokarmu – świetnie nurkuje, pływa, porusza się po nawodnej roślinności, żeruje na lądzie, a nawet jest widywana na drzewach.

Osobiście najwyżej widziałem ją siedzącą na pałce szerokolistnej! Chwilę wcześniej została zaatakowana przez łyskę. Uciekając wskoczyła właśnie jeden metr na wodę na pałkę. Chociaż jej ciężar powodował, że bujało rośliną we wszystkie strony to ona twardo czekała, aż łyska odpłynie na bezpieczną odległość.

tekst i zdjęcia Tomasz Kuna