Łyska to jeden ciekawszych ptaków zamieszkujących nasze miasto. Co roku wiosną, ptaki te można spotkać na zalewie na Borkach.

Gniazdo jest zakładane na wodzie, na skraju trzciny lub innej wodnej roślinności. Samiec często buduje jedno lub dwa gniazda zapasowe. Lęgi zaczynają się od kwietnia i trwają do lipca. Samica znosi od 6 do nawet 15 jaj, małe łyski wykluwają się po 22-25 dniach. Pisklęta zaraz po wykluciu mają wygląd małych "diabełków". Czerwono-pomarańczowa głowa mocno kontrastuje z pozostałą czarną częścią ciała. Młode należą do dość odważnych, same pływają wokół gniazda, a później potrafią oddalić się od rodziców na parę metrów.

Łyski są mocno terytorialnymi ptakami, często z furią atakują intruza. Pewnego razu obserwowałem jak łyska broniła samicy krzyżówki i jej potomstwa przed samcem kaczki. Widząc atak na krzyżówkę zaatakowała napastnika, odciągając go od samicy i przepędzając z terenu. Cała sytuacja wyglądała bardzo widowiskowo. Z jednej strony kaczor, atakujący samice i przerażone młode krzyżówki chowające się w niewielkiej roślinności wodnej, a z drugiej ich wybawca łyska, która z ogromną agresją dziobała intruza.

tekst i zdjęcia Tomasz Kuna