Czy powinniśmy dokarmaic ptaki?

Dokarmianie nie jest konieczne, ale możemy potraktować je jako nasz wkład w ochronę przyrody lub po prostu sposób by poobserwować ptaki z bliska. Dokarmiając ptaki czasami wyrządzamy im więcej szkody niż pożytku. Należy pamiętać, że dokarmiamy tylko zimą, gdy występują ostre mrozy i przy dużej pokrywie śnieżnej, nie dokarmiamy przy łagodnych zimach, a jeśli już zaczniemy dokarmianie musimy to robić regularnie przez całą zimę. Ptaki przyzwyczajają się do stałej dostawy pokarmu w konkretnym miejscu i jeśli nie znajdą go tam, mogą paść z głodu. Stosuje się różne metody dokarmiania, na przykład poprzez:

  • montaż tradycyjnych karmników,
  • zawieszanie płatom słoniny,
  • wykorzystanie całych, krótkich kawałków pociętego drewna np. brzozowego, w których wywierca się otwory, a następnie wypełnia je nasionami wymieszanymi ze smalcem,
  • zawieszanie kul z łojem lub smalcem i zatopionymi w nich ziarnami.

O czym trzeba pamiętać zakładając karmnik.

Zabezpieczmy karmnik przed drapieżnikami – najlepszym sposobem jest umiejscowienie go na pojedynczym słupku, przez co uczynimy go mniej dostępnym. W miarę możliwości należy go także zamontować niezbyt blisko drzew, dzięki czemu uniemożliwimy ewentualnym drapieżnikom skuteczne polowanie. Dokarmianie rozpoczynajmy późną jesienią a kończmy wczesną wiosną, gdy jednak nie ma silnych mrozów i obfitych śniegów. Nie rozpieszczajmy ptaków nadmiarem pokarmu. Regularnie uzupełniajmy pokarm w karmniku, mile widziana jest także woda, o którą zimą nie jest łatwo. Pamiętajmy również o czyszczeniu karmnika – im częściej usuniemy z niego zanieczyszczenia, tym lepiej uchronimy ptaki przed chorobami i pasożytami. Zwracajmy uwagę na to co sypiemy do karmnika. Unikajmy białego pieczywa i produktów solonych (także słoniny solonej). Im więcej naturalnych składników (nasion) tym lepiej.

Co powinno znajdować się w karmniku i dobór karmy do gatunków ptaków.

Karma, jaką możemy wsypać do karmnika, to np.:

  • mieszanka nasion: słonecznika, dyni, ogórka, maku, prosa, pszenicy, owsa – powinna przyciągnąć drobne ptaki, takie jak sikorki, gile, wróble,
  • kasze,
  • owoce: jarzębina, czarny bez, kalina, aronia, głóg, róża, jałowiec – dla jemiołuszek, kosów i dzięciołów,
  • kawałki żółtego sera – dla srok, gawronów, sójek,
  • tłuszcz (niesolony!), np. słonina – dla sikorek. Kawałki słoniny można też wywiesić na druciku, żeby ptaki mogły je "skubać". W tłuszcz można też zatopić ziarna słonecznika i innych oleistych roślin. Taką mieszankę wkłada się do siateczki (np. po owocach cytrusowych) i zawiesza, najlepiej na drzewie.

Kaczki i łabędzie dokarmia się gotowanymi warzywami, ziemniakami, burakami pastewnymi i kapustą (oczywiście bez soli!). Chleb, popularnie rzucany, powinien być tylko dodatkiem do diety tych ptaków. Musi być wtedy suchy i pokrojony w małe, łatwe do przełknięcia przez ptaki kawałki.

Na co trzeba wzrócic uwage przy dokarmianiu.

Zepsute warzywa i spleśniały chleb nie nadają się do dokarmiania ptaków!!! Podawanie tego typu resztek może ptakom zaszkodzić, wywołać choroby, a nawet spowodować śmierć!!!  

Adrian Szafrański

 

Przeczytaj też: Zimowe stołówki.

Też o dokarmianu ptaków można przeczytać na stronie Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN.